şafak gazetesi haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

BALIK AVI SEZONU AÇILDI

 

Tekirdağlı balıkçılar av yasağının sona ermesiyle birlikte Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği törenle “Vira Bismillah” diyerek sezonu açtı.

 

Kumbağ Limanında gerçekleştirilen Balık Sezonu Açılışı Töreni’ne, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Arslan, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Behçet Atlı, CHP İl Başkanı Recep Ökten, CHP İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Münür Karaevli ile ile çok sayıda balıkçı ve vatandaşlar katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapanTarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan “Artık dünyada ve ülkemizde su ürünleri yetiştiriciliği ile avcılığı başa baş gelmek üzeredir. Oran bu yıllarda yüzde 60’a yüzde 40 gibidir ama yakın gelecekte yetiştiriciliğin avcılığı geçeceği görülmektedir” dedi.

 

Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Dodurka ise; “Bizim sahillerimiz, Marmara Sahili 133 kilometre. Bu sahilde binlerce insan balıkçılıkla yaşamını sürdürüyor. 1 milyona yakın insana da balık sağlıyorlar. Biliyorsunuz balık insan sağlığında çok önemli bir gıda maddesidir. Uzmanlar hafta en az 2 kere balık yemeyi tavsiye ediyor. Balıkların yuvalarına, beslenme alanlarına müdahale etmemek lazım. Ama maalesef uzun yıllardır Marmara Denizi’nde bu alanlara müdahale ediliyor. Halen bir dereyi temizlemek adına bu dereye müdahale ediliyor. Bununda bilincinde olalım” uyarısında bulundu. Balıkçı Şaban İpek, Herkes bol kazançlı, bereketli bir sezon diliyorum. Balığın bol olmasını bekliyoruz. Havalar müsait olursa bu akşam denize açılacağız. Bu akşam kısmetimizi arayacağız. Denizde biraz rüzgar var ama inşallah sabaha karşı umduğumuzu buluruz. Şu anda genel olarak istavrit yakalayacağız, palamut olacak. İnşallah sabah karşı yüzümüz gülecek” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından, av sezonunun bereketli geçmesi temennisinde bulunuldu.  Limanda hazır bekleyen büyük balıkçı tekneleri, havai fişeklerle görsel bir şölen sunarak denize açıldı. Vatandaşlara balık ikramının da yapıldığı gecede Halk Müziği sanatçıları Mustafa Ozan ve Musa Kalıntaş ile pop sanatçısı Burak Kibar geceye katılanlara neşeli dakikalar yaşattılar.

Cumhur KöseOkunma :943
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. 2018©

posta@safakgazetesi.com.tr

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri