şafak gazetesi haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

‘S’ PLAKASIZ ÇALIŞANLAR

ŞİMDİ YANDI


Tekirdağ’da ‘S’ Plakası olmadan personel taşımacılığı yapanlara ve yapılmasına izin veren iş yerlerine sıkı denetim geliyor.

‘S’ PLAKASI OLMAYAN KİŞİLERE İŞ VERMEYİN

Kaçak çalışanlar ile verdikleri mücadeleyi anlatan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Ulaşım Daire Başkanı Erdin Eral, “Mevzuata aykırı kaçak çalışan bir grup var. Alıyorlar bir minibüs. Gidiyor fabrikaya. ‘Sizin servisinizi ben çekeyim’ diyor. Fabrika da görevli kişiler de ‘Gel kardeşim taşı’ diyor. Ama adam kaçak çalışıyor. Diğer tarafta sadece 50 tane külfete katlanarak ekmek kazanmaya çalışan adamın ekmeğini alıyor. İşte biz buna karşıyız. Bunun için fabrikalara, servis kullanan iş yerlerine yazılar yazdık. Anlattık durumu. Bu işi yapmanın kuralları var. ‘S’ plakası olmayan kişilere iş vermeyin. Verirsen ne olur? Adam denetim de durdurulur. Bir sürü işlemler sürer. Polis aracını bağlar. Senin vardiya işçin gelmez. Senin işin sarkar” dedi.


KURALLARA UYMAK HEPİMİZİN VATANDAŞLIK GÖREVİ

‘S’ plakası olmadan çalışanlara ve iş verenlere ciddi cezaların verileceğini söyleyen Başkan Erdin Eral, “Kaçak çalışanları tek tek tespit ediyoruz. Emniyet ekipleriyle, Jandarma ile, trafik birimleriyle ve bizim zabıtalarımızla bu konuda ki denetimleri arttıracağız. İş verenlerin mevzuata uygun çalışan kişilerin mağdur olmaması için bu kurallara uygun hareket eden kişilerle anlaşmaları çok önemli. Böyle uygulanırsa ne işveren ne işçi ne de servisten ekmek yiyenler mağdur olmayacaktır. Kurallara uymak hepimizin vatandaşlık görevi. Vergisini hakkıyla ödeyen, devletin koyduğu kurallara uyan servisçiler varken, üç kuruş ucuz olacak diye başka kişilere verilmesini biz kabul etmiyoruz. Allah göstermesin bir şey olsa muhatabın yok. Kime taşıttığını bilmiyorsun” ifadelerine yer verdi.
“S” plakası olmadan kaçak çalışanlar ile verdikleri mücadeleyi anlatan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Ulaşım Daire Başkanı Erdin Eral, “Personel taşımacılığı ‘S’ plakalı araçlarla yapılıyor. Mevzuat bunu diyor. ‘S’ plakasını almış araçlar bu işi yapacak. Biz bu işi yapacak kişilerden ciddi çalışmalar yapmasını istiyoruz. Bunun belli maliyetleri var. Bunlara katlanmaları gerekiyor. Bu işi layıkıyla yapan bir grup var. Ama bir de mevzuata aykırı kaçak çalışan bir grup var. Alıyorlar bir minibüs gidiyor fabrikaya sizin servisinizi ben çekeyim diyor. Fabrika da görevli kişiler de gel kardeşim taşı diyor. Ama adam kaçak çalışıyor. Diğer tarafta sadece 50 tane külfete katlanarak ekmek kazanmaya çalışan adamın ekmeğini alıyor. İşte biz buna karşıyız. Bunun için fabrikalara, servis kullanan iş yerlerine yazılar yazdık. Anlattık durumu. Bu işi yapmanın kuralları var. ‘S’ plakası olmayan kişilere iş vermeyin. Verirsen ne olur? Adam denetim de durdurulur. Bir sürü işlemler sürer. Polis aracını bağlar. Senin vardiya işçin gelmez. Senin işin sarkar. Biz bunları hep anlattık fabrikalara. Kurumsal firmalar bu konuda çok ciddiler. Ama bazıları bu konuyu çok ciddiye almıyorlar. Ama bu konuda biz kararlıyız. Kaçak çalışanları tek tek tespit ediyoruz. Emniyet ekipleriyle, Jandarma ile, trafik birimleriyle ve bizim zabıtalarımızla bu konuda ki denetimleri arttıracağız. İş verenlerin mevzuata uygun çalışan kişilerin mağdur olmaması için bu kurallara uygun hareket eden kişilerle anlaşmaları çok önemli. Böyle uygulanırsa ne işveren ne işçi ne de servisten ekmek yiyenler mağdur olmayacaktır. Kurallara uymak hepimizin vatandaşlık görevi. Vergisini hakkıyla ödeyen, devletin koyduğu kurallara uyan servisçiler varken, üç kuruş ucuz olacak diye başka kişilere verilmesini biz kabul etmiyoruz. Allah göstermesin bir şey olsa muhatabın yok. Kime taşıttığını bilmiyorsun” dedi.

Okunma :1246
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. 2018©

posta@safakgazetesi.com.tr

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri